Skip to content

41 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1914

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 30, 2004

Property Information

Block48
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,400
53%
Improvement Value:$199,100
47%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,988+5.0%
2024$8,560+8.1%
2023$7,916+3.9%
2022$7,619+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,477DeedBook 5692, Page 3810

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5172, Page 3602

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1509, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1914