Skip to content

224 John Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1908

Last Sale Date
Sep 17, 2023

Property Information

Block50
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
59%
Improvement Value:$163,600
41%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,216+6.0%
2024$7,751+9.2%
2023$7,095+4.5%
2022$6,791+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908