Skip to content

316 Thompson Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1952

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block57
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,819
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,000
46%
Improvement Value:$294,400
54%
Total Assessment$541,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,531+1.6%
2024$11,354+19.6%
2023$9,492+1.9%
2022$9,317+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To: Gomez,Milena C & Gabriela & Adriana

Sq Ft1,819DeedBook 7356, Page 3537Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5206, Page 388

Property Sale

SaleMulti
$111,240
DeedBook 1913, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1952