Skip to content

326 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1952

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block73
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,300
45%
Improvement Value:$271,500
55%
Total Assessment$493,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,605+4.0%
2024$10,201+11.8%
2023$9,123+6.0%
2022$8,610+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To: Razmadze, Irakli &Zazunishvili, Ana

Sq Ft1,880DeedBook 7420, Page 3336Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From: ROSENBERG, JODY J & SEVERINI J A

To: DUNLEAVY, BRIAN & LAINE AUDREY

Sq Ft1,880DeedBook 6801, Page 1186Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2165, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1952