Skip to content

110-114 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block5
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,219+10.7%
2024$4,716+19.7%
2023$3,940+6.3%
2022$3,704+4.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 6539, Page 971

Property Sale

SaleMulti
$665,000
DeedBook 1874, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1900