Skip to content

202 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block5
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SCB5G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
21%
Improvement Value:$483,500
79%
Total Assessment$609,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,400+0.5%
2024$12,339-0.4%
2023$12,387+2.7%
2022$12,067-5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1482, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1930