Skip to content

131 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1917
Vacant Land

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block5
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,886+10.1%
2024$2,622+23.9%
2023$2,116+33.9%
2022$1,581+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 6672, Page 1526

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 6539, Page 971

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6145, Page 1698

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5664, Page 2475

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 1554, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1917