Skip to content

366 Vosseller Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2010

Property Information

Block62
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,200
51%
Improvement Value:$195,300
49%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+4.6%
2024$8,161+11.3%
2023$7,330+3.6%
2022$7,075+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 1980, Page 294

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1732, Page 824

Property Sale

Sale
$117,750
DeedBook 1562, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1940