Skip to content

125 Franklin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1916

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Aug 25, 1995

Property Information

Block63
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,400
51%
Improvement Value:$212,600
49%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+4.8%
2024$8,861+12.8%
2023$7,854+3.9%
2022$7,557+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 2023, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1916