Skip to content

4 Drake Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1918

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Sep 3, 1998

Property Information

Block7
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,800
40%
Improvement Value:$262,200
60%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,806+4.4%
2024$8,432+11.7%
2023$7,547+5.2%
2022$7,177+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 2192, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1918