Skip to content

44 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1911

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block64
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,020
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,000
70%
Improvement Value:$111,000
30%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+5.4%
2024$7,451+3.4%
2023$7,204-16.3%
2022$8,603-15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 7144, Page 2211Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 1435, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1911