Skip to content

56 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1909

Last Sale Date
Aug 24, 2024

Property Information

Block64
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,723
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,000
56%
Improvement Value:$204,100
44%
Total Assessment$465,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+7.3%
2024$9,191-2.4%
2023$9,413+2.1%
2022$9,218-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 2205, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1909