Skip to content

312-314 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 13, 1994

Property Information

Block65
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings4
ZoningR4
Sq Footage3,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
3%
Improvement Value:$502,100
97%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420-1.5%
2024$11,597+2.4%
2023$11,329-1.3%
2022$11,477-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft3,762DeedBook 1978, Page 742

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1434, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1910