Skip to content

421 Somerset Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block67
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,000
47%
Improvement Value:$281,300
53%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,359+2.7%
2024$11,064+22.4%
2023$9,041+0.6%
2022$8,986-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 5253, Page 158

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 1723, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1900