Skip to content

566 Thompson Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1929
Apartment

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block70
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description5 UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,922
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
29%
Improvement Value:$567,300
71%
Total Assessment$796,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,528+1.4%
2024$20,239-8.3%
2023$22,070+1.9%
2022$21,655-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,922DeedBook 6763, Page 1182Recorded12/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1929