Skip to content

424 Highland Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1928

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block72
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
55%
Improvement Value:$189,600
45%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,949+5.4%
2024$8,489+14.5%
2023$7,412+3.5%
2022$7,159+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 6806, Page 2002Recorded7/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1928