Skip to content

136 Franklin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1928

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 26, 1984

Property Information

Block47
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
60%
Improvement Value:$151,300
40%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+6.3%
2024$7,562+11.1%
2023$6,807+5.0%
2022$6,486+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To: Kosek,Anthony J. & Judy A.

Sq Ft1,228DeedBook 1521, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1928