Skip to content

261 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block75
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
36%
Improvement Value:$310,600
64%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,077+4.5%
2024$9,647+1.1%
2023$9,542-13.4%
2022$11,018-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900