Skip to content

270 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1930

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block75
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
46%
Improvement Value:$257,000
54%
Total Assessment$476,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,222+4.2%
2024$9,812+7.3%
2023$9,146+5.2%
2022$8,690+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 6862, Page 471Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5286, Page 2867

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 2284, Page 582

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 2024, Page 321

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 1754, Page 726

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 1431, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1930