Skip to content

412 Washington Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 2008

Last Sale Date
Aug 27, 2013

Property Information

Block75
Lot21
QualifierC0001
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTWN HSE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,088
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
41%
Improvement Value:$227,100
59%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,241+2.7%
2024$8,024+11.6%
2023$7,193+6.0%
2022$6,785-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2008