Skip to content

3 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 3, 2007

Property Information

Block77
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,000
40%
Improvement Value:$395,900
60%
Total Assessment$656,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,090+4.5%
2024$13,485-2.8%
2023$13,870+1.7%
2022$13,645-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,552DeedBook 6057, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1895