Skip to content

31-33 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1885

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block77
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 UNITS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
39%
Improvement Value:$306,300
61%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.2%
2024$10,566-5.3%
2023$11,152-0.4%
2022$11,200-3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 7065, Page 3169Recorded8/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1885