Skip to content

5 East Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block78
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage4,640
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,000
36%
Improvement Value:$481,300
64%
Total Assessment$755,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,271+3.6%
2024$15,707-3.2%
2023$16,220+1.3%
2022$16,018-2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 2267, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1895