Skip to content

108 East Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block78
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,469
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,400
41%
Improvement Value:$325,200
59%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,996+2.9%
2024$11,653-2.0%
2023$11,892+2.9%
2022$11,558+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930