Skip to content

15 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1903

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block7
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,400
54%
Improvement Value:$151,700
46%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,295+5.7%
2024$6,900+21.2%
2023$5,693+7.0%
2022$5,319+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 5112, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1903