Skip to content

346 Vosseller Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1912

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 10, 1989

Property Information

Block62
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,700
55%
Improvement Value:$163,100
45%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+5.8%
2024$7,324+10.6%
2023$6,624+4.8%
2022$6,322+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 1727, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1912