Skip to content

219 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 1, 1989

Property Information

Block4
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,300
40%
Improvement Value:$211,900
60%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,898+3.5%
2024$6,666+4.9%
2023$6,357+5.9%
2022$6,004+19.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,572DeedBook 1760, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1927