Skip to content

13 Fairview Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1905

Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block7
Lot57
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SF1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,859
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,200
41%
Improvement Value:$255,200
59%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+4.5%
2024$8,295+10.0%
2023$7,539+6.3%
2022$7,091+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5756, Page 20

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5339, Page 1660

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2197, Page 356

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1586, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1905