Skip to content

410-412 William Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1975

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block80
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
45%
Improvement Value:$280,300
55%
Total Assessment$508,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,905+3.1%
2024$10,573+6.3%
2023$9,950+2.4%
2022$9,721+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,708DeedBook 6935, Page 2264Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$466,000
DeedBook 6101, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1975