Skip to content

444 William Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block80
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,893
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,000
59%
Improvement Value:$164,600
41%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+6.0%
2024$7,751+2.5%
2023$7,562+4.3%
2022$7,251+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927