Skip to content

337 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1948

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 23, 2018

Property Information

Block82
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,900
46%
Improvement Value:$272,100
54%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+2.7%
2024$10,505+13.8%
2023$9,230+0.9%
2022$9,150-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From: LOPA, PAUL O. JR.

To: Lopez, Gerson G. Murillo & Cobo, V., LOPEZ, GERSON G. MURILLO & COBO, V.

Sq Ft1,866DeedBook 7047, Page 2611Recorded6/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948