Skip to content

531 Longwood Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block59
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,000
50%
Improvement Value:$226,700
50%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,657+2.0%
2024$9,465+10.0%
2023$8,602+3.2%
2022$8,335+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To: Lukac, Joseph A Jr & Donna A

Sq Ft1,948DeedBook 5549, Page 3559

Property Built

Built

Year Built: 1957