Skip to content

544 Carleton Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1942

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block83
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
60%
Improvement Value:$161,800
40%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+4.2%
2024$8,196+0.6%
2023$8,147+1.0%
2022$8,063-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1942