Skip to content

631 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1913

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 15, 1999

Property Information

Block92
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,500
36%
Improvement Value:$454,600
64%
Total Assessment$712,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,420+2.3%
2024$15,072+6.0%
2023$14,225-0.3%
2022$14,274-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,926DeedBook 2225, Page 317

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1703, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1913