Skip to content

571 Watchung Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block93
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,000
38%
Improvement Value:$401,900
62%
Total Assessment$650,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,066+2.7%
2024$13,691+10.8%
2023$12,360+0.9%
2022$12,246-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,268DeedBook 7467, Page 2679

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1455, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1927