Skip to content

595 Watchung Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Price
$303,900
Last Sale Date
Apr 25, 2002

Property Information

Block93
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,049
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,500
34%
Improvement Value:$487,900
66%
Total Assessment$744,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,133+2.1%
2024$15,794+7.4%
2023$14,703-0.6%
2022$14,799-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$303,900

To:

Sq Ft4,049DeedBook 5148, Page 1688

Property Built

Built

Year Built: 1927