Skip to content

791 Watchung Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 1991

Property Information

Block98.02
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
50%
Improvement Value:$250,900
50%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857+4.0%
2024$10,441-4.6%
2023$10,944-0.2%
2022$10,968-2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928