Skip to content

782 Ross Lane

Bound Brook, NJ 08805

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2009

Property Information

Block98.02
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,712
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
50%
Improvement Value:$252,300
50%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,889+4.0%
2024$10,472+6.6%
2023$9,826-0.1%
2022$9,838-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1445, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1952