Skip to content

4 Delaware Ln

Somerville, NJ 08876

Built 1986

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Jun 27, 2000

Property Information

Block17.06
Lot462
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
DescriptionCOTTONWOOD
Dwellings1
ZoningMDR
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,200
25%
Improvement Value:$332,500
75%
Total Assessment$445,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+4.3%
2024$7,160+4.4%
2023$6,860+1.6%
2022$6,755+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$216,000

To: Pompilio Sandra L

Sq Ft1,680DeedBook 2303, Page 672

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 1867, Page 706

Property Sale

Sale
$145,128
DeedBook 1595, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1986