Skip to content

11 Pamlico Path

Somerville, NJ 08876

Built 1987

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 10, 2021

Property Information

Block17.08
Lot229
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class19
DescriptionBIRCHWOOD 2
Dwellings2
ZoningMDR
Sq Footage1,732
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
23%
Improvement Value:$420,400
77%
Total Assessment$546,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,946+5.8%
2024$8,453+4.2%
2023$8,116+2.2%
2022$7,938+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To: Kinney, Jason

Sq Ft1,732DeedBook 7377, Page 1737Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 6460, Page 3441

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 1821, Page 816

Property Sale

Sale
$188,940
DeedBook 1643, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1987