Skip to content

6 Pamlico Path

Somerville, NJ 08876

Built 1987

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block17.08
Lot233
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class19
DescriptionBIRCHWOOD 2
Dwellings1
ZoningMDR
Sq Footage1,732
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
23%
Improvement Value:$413,900
77%
Total Assessment$539,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,834+5.7%
2024$8,354+3.8%
2023$8,050+2.1%
2022$7,882+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000

From: MAJOR, BRENDAN

To: Grace Brian, GRACE BRIAN

Sq Ft1,732DeedBook 7042, Page 743Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$355,000

From: WARNE, JOHN F & CARMELA

To: MAJOR BRENDAN

Sq Ft1,732DeedBook 6701, Page 888Recorded2/18/2014

Property Sale

Sale
$384,000
DeedBook 6103, Page 3054

Property Sale

SaleMulti
$193,784
DeedBook 1643, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1987