Skip to content

19 Choctaw Ridge Rd

Somerville, NJ 08876

Built 1986

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block17.09
Lot210
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
DescriptionBIRCHWOOD 2
Dwellings2
ZoningMDR
Sq Footage1,732
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
23%
Improvement Value:$421,700
77%
Total Assessment$546,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,953+6.8%
2024$8,380+6.3%
2023$7,885+2.8%
2022$7,672+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000

To: Garg Rishab & Runjhun Agarwal

Sq Ft1,732DeedBook 7152, Page 1565Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5893, Page 2461

Property Sale

Sale
$153,300
DeedBook 1601, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1986