Skip to content

110 Briar Way

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block82.01
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class20
Description2S-AL/B-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,492
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,100
21%
Improvement Value:$690,600
79%
Total Assessment$879,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,410+2.9%
2024$14,006-2.6%
2023$14,375+1.1%
2022$14,212+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

From: HOPE, ROBERT A. & WANDA BRYANT

To: TERRIBILE JENNIFER

Sq Ft3,492DeedBook 7046, Page 2635Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2156, Page 18

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 1821, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1991