Skip to content

111 Oak Crest Dr

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block83
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class20
Description2S-AL-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,332
Acreage2.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,300
23%
Improvement Value:$595,300
77%
Total Assessment$774,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,540+3.0%
2024$12,178-0.7%
2023$12,259+1.2%
2022$12,117+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

To: Liao, Donald

DeedBook 1862, Page 229

Property Sale

Sale
$20,000

To: Liao, Donald

Property Sale

Sale
$350,000

To: Liao, Donald

DeedBook 1722, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1989