Skip to content

125 Ardmaer Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1930
Other Exempt

Last Sale Price
$34,900
Last Sale Date
Jul 14, 1977

Property Information

Block137
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
49%
Improvement Value:$185,200
51%
Total Assessment$363,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$5,131+0.9%
2011$5,085-1.2%
2010$5,149-0.2%
2009$5,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$34,900

To: Mc Intosh, Jerry R & Irene B

Sq Ft1,369DeedBook 1355, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1930