Skip to content

111 Ardmaer Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1949

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block137
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
52%
Improvement Value:$165,400
48%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,687+4.9%
2024$6,377+5.1%
2023$6,070+0.7%
2022$6,026-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To: Czajkowski, Mark & Rebecca

Sq Ft1,704DeedBook 5015, Page 3333

Property Sale

Sale
$75,800
DeedBook 1435, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1949