Skip to content

390 Route 28

Bridgewater, NJ 08807

Built 1951

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block172
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 2G-ST&CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,400
61%
Improvement Value:$178,700
39%
Total Assessment$457,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+3.6%
2024$8,351+3.4%
2023$8,077+0.6%
2022$8,031-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951