Skip to content

448 Country Club Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1951

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block411
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,200
59%
Improvement Value:$167,700
41%
Total Assessment$409,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,810+0.6%
2024$7,765+3.1%
2023$7,534+0.7%
2022$7,484-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,200
DeedBook 5503, Page 1818

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2139, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1951