Skip to content

9 Heinrick Way

Bridgewater, NJ 08807

Built 1998

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block186
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,227
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,400
38%
Improvement Value:$417,200
62%
Total Assessment$676,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,013+7.3%
2024$12,128+7.8%
2023$11,252+0.9%
2022$11,148+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 6671, Page 1978Recorded9/19/2013

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 2242, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1998