Skip to content

8 Stapleton Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block186
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,900
45%
Improvement Value:$349,600
55%
Total Assessment$636,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,260+6.2%
2024$11,543+6.5%
2023$10,838+0.8%
2022$10,749-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1995